Blog

Mój Prąd 4.0 - nowy nabór 2022r

Niebawem ruszy kolejna edycja wyczekiwanego przez Inwestorów programu dofinansowania fotowoltaiki - Mój Prąd 4.0

Ostatnia edycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że budżet programu skończył się po niespełna 3 miesiącach.

Okazuje się, że nie trzeba czekać na nową edycję, aby skorzystać z dofinansowania.

więcej...

Instalacje wschód-zachód, czyli nie tylko na południe

Czy instalacja o położeniu wschód-zachód jest również opłacalna ?

 

Najbardziej popularnym trendem jest ułożenie paneli fotowoltaicznym na południe. Daje to doskonałe efekty ilościowe produkcji energii. Okazuje się jednak, że pod względem wydatków i czasu wytwarzania energii równie opłacalny może być kierunek wschód-zachód. Większość energii zużywa się na bieżąco rano i popołudniami, a nie w południe kiedy słońce jest  najwyżej na niebie. Sprawdź dane jakie są dostępne na ten temat.

więcej...

Farmy fotowoltaiczne - jak wygląda inwestycja

W Polsce największą popularnością cieszą się mikroinstalacje czyli instalacje fotowoltaiczne o mocy nie przekraczającej 50 kWp. Ich montaż dla doświadczonych ekip jest stosunkowo prosty i szybki, a przede wszystkim nie wymaga pozwolenia na budowę.

W przypadku farmy fotowoltaicznej mamy do czynienia z instalacjami o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów

 

Jakie są najważniejsze elementy składające się na proces inwestycyjny ?

Czy zysk z takiej inwestycji może faktycznie wynosić nawet 10% rocznie ?

więcej...

Ponad 50 tysięcy wniosków przez pół miesiąca w programie MÓJ PRĄD 3.0

Nowa edycja programu dofinansowań ruszyła od początku lipca, a do 16.07.2021 zgłoszonych zostało już 53,5 tysiąca wniosków. Budżet przewiduje wsparcie około 178 tysięcy instalacji. Na ile czasu wystarczy pieniędzy ? W tym tempie budżet może wyczerpać się jeszcze w sierpniu, a by móc złożyć wniosek instalacja musi być zamontowana i wymieniony musi być licznik przez zakład energetyczny. Wygląda na to że z dofinansowania skorzystają tylko najszybsi inwestorzy - Zapraszamy do współpracy, bo nie ma na co czekać !

więcej...

Z kim rozmawiać o fotowoltaice - certyfikowany instalator OZE

Myśląc o inwestycji na długie lata i uniezależnieniu się od cen prądu warto, aby instalacja fotowoltaiczna, jej moc i elementy były dobrane przez odpowiedniego specjalistę, a nie handlowca, któremu zależy zazwyczaj na masowej sprzedaży. W takim wypadku często zdarza się, że osoba która stara się coś sprzedać nie zna się na tym, a jedynie ma wyuczone scenariusze rozmów. Poza tym dobrze, aby inwestor przed podjęciem decyzji zakupowej traktowany był indywidualnie - jako jedyny, a nie jeden z wielu.

więcej...

Cena instalacji - czy najtańsza oferta jest na pewno najlepsza ?

W ostatnim czasie spotykamy się z coraz większą ilością sygnałów o próbie naciągania klientów na najtańszą ofertę, często kosztem jakości, które wydają się nam nieetyczne. Przede wszystkich przed wyborem wykonawcy należy sobie zadać pytanie, czy instalacja o tej samej mocy np. 10kW a różnej cenie jest na pewno tym samym ? Można to porównać do samochodów o tej samej ilości koni mechanicznych różnych marek np. Fiat, Skoda, czy Mercedes.

więcej...

Jakie są możliwości montażu fotowoltaiki

Możliwości jest oczywiście kilka - na dachu, na ziemi, a nawet na elewacji budynku. W ostatnim czasie pojawiają się informacje o możliwości montażu paneli na balkonie ..

 

I. Najpopularniejszym miejscem ulokowania paneli jest jednak dach. Wybierając to miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na:

więcej...

Nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) zawiera szereg ułatwień dla osób fizycznych tj. Prosumentów Indywidualnych, które chcą produkować energię elektryczną w instalacjach fotowoltaicznych do 50kW.

 

Użytkownik nie musi posiadać pozwoleń, koncesji, ani pozwolenia na budowę aby przyłączyć się do sieci energetycznej swojego operatora. Wystarczy jedynie umowa o świadczeniem usług dystrybucji. Ustawa ta gwarantuje, że zakład energetyczny ma obowiązek odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii. 

więcej...