Słowniczek

Fotowoltaika

Fotowoltaika (PV) to technologia wytwarzania energii elektrycznej poprzez zamianę promieniowania słonecznego w prąd stały przy zastosowaniu półprzewodników, z których zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne. Potocznie to produkcja energii elektrycznej ze słońca.

Prosument

to PROdukujący prąd konSUMENT czyli osoba, która produkuje prąd z odnawialnych źródeł energii (OZE) i jednocześnie zużywa go na własne potrzeby

KTO MOŻE ZOSTAĆ PROSUMENTEM?

Prosumentem może zostać przede wszystkim odbiorca w gospodarstwie domowym, ale także np. wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy.

Ogniwo fotowoltaiczne

Ogniwo fotowoltaiczne to element paneli fotowoltaicznych zbudowany z półprzewodników (m.in. z krzemu monokrystalicznego, krzemu polikrystalicznego,krzemu amorficznego, CdTe, CIGS, itd.), który przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną (prąd stały - DC)

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne składają się z połączonych ze sobą ogniw słonecznych. Ogniwa wykonane są w technice półprzewodnikowej.

Podkonstrukcje

Instalacje fotowoltaiczne oferowane przez naszą firmę wyposażone są w najbardziej wytrzymałe elementy konstrukcyjne gwarantujące stabilność pracy przez cały czas pracy systemu.

Przetwornice (inwertery)

W skład kompletnej instalacji fotowoltaicznej oprócz paneli fotowoltaicznych, podkonstrukcji, okablowania, zabezpieczeń wchodzą przetwornice ( inwertery ) zamieniające napięcie stałe z paneli fotowoltaicznych na napięcie zmienne pracy sieci energetycznej.

Net metering

Net metering (inaczej opomiarowanie netto) jest sposobem rozliczania zuźytej i wyprodukowanej energii przez właściciela domu wyposażonego w mikro elektrownie słoneczną. Zgodnie z net meteringiem energia elektryczna wytworzona we własnej instalacji i dostarczona do lokalnej sieci dystrybucyjnej jest odejmowana od ilości energii zużytej w danym okresie rozliczeniowym. Dzięki temu, mimo tego że mikro instalacja nie jest w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych domu o każdej porze dnia, przy odpowiednim dobraniu jej wielkości, rachunki z Zakładu Energetycznego mogą oscylować wokół 0 zł. 

Kiedy instalacja PV wyłącza się?

Wyłączanie się mikroinstalacji nie oznacza, że sieć lub same urządzenia działają niepoprawnie. Jest to prawidłowe działanie systemu zabezpieczeń, który wyłącza urządzenie w momencie wzrostu napięcia. W ten sposób instalacja fotowoltaiczna nie ulega zniszczeniu, a jednocześnie chronione są inne domowe urządzenia. Co ważne, zabezpieczenie polegające na automatycznym wyłączeniu się instalacji PV powinno zadziałać dopiero wówczas, gdy napięcie wzrośnie powyżej wartości dopuszczanej przez prawo. Zgodnie z nim wartość napięcia powinna mieścić się w przedziale odchyleń ±10% napięcia znamionowego, czyli dla napięcia 230 V wartość w przedziale 207 V-253 V

JAK ZAINSTALOWAĆ FOTOWOLTAIKĘ?

Gdy zdecydujesz się na zainstalowanie fotowoltaiki ważne jest, żebyś wybrał odpowiedniego Wykonawcę z uprawnieniami instalatora OZE oraz polisą ubezpieczeniową działalności gospodarczej. Instalator zamontuje fotowoltaikę zgodnie z dokumentacją techniczną oraz wymogami prawa, a także zapewni gwarancje oraz serwis fotowoltaiki.

Ważne:

Uprawniony instalator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające na montaż źródeł wytwórczych, tj.:

• certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii lub

• ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci lub

• uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Co to system opustów?

Od 1 lipca 2016 roku w Polsce funkcjonuje system rozliczenia energii przez prosumentów w bilansach rocznych. Zakładaon , że dla instalacji o mocy do 10 kWp za każdy 1 kWh energii wprowadzonej do sieci można odebrać 0,8 kWh energii, a dla instalacji o mocy od 10kWp do 50kWp za każdy 1kWh do odbioru jest 0,7 kWh energii. 


Nad mikroinstalacjami fotowoltaicznymi pojawiło się widmo likwidacji systemu opustów od nowego roku kalendarzowego. Jest to system bardzo opłacalny dla prosumentów, gdyż pozwala na bezgotówkowe rozliczanie energii wprowadzonej i pobranej z sieci.